SaS: Očakávame, že premiérka zabráni, aby majetok VOP dostal súkromník

10.01.2012 Bratislava

Bratislava 10. januára (TASR) - Strana SaS očakáva, že predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS) podnikne všetky potrebné kroky na zabránenie tomu, aby sa štátny majetok Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky dostal do súkromných rúk. Vo svojom vyhlásení to uviedol podpredseda liberálov a exminister obrany Ľubomír Galko.

\"Od protiprávneho uzavretia záložnej zmluvy v prospech súkromnej spoločnosti Sitno Holding (1.12.2011), na ktoré Dozorná rada VOP Nováky dôrazne upozorňovala, prešlo už viac ako mesiac a doposiaľ nebola vykonaná náprava,\" upozornil súčasný poslanec NR SR. Podľa jeho slov pôvodná zmluva o pôžičke bola podpísaná 18. októbra 2011 a dozorná rada ju zápisnicou z 15. novembra 2011 vzala na vedomie. \"Od tohto termínu plynie trojmesačná lehota na jej zverejnenie v centrálnom registri zmlúv, ktorá ešte stále neuplynula,\" konštatoval Galko.

Dozorná rada si tak podľa jeho slov splnila svoje zákonné povinnosti na sto percent. \"Budeme pozorne sledovať, či záložná zmluva uzatvorená v rozpore so stanovami, bude zrušená,\" dodal Galko.

Predseda Predstavenstva VOP Nováky Ľubomír Repčík a členovia dozornej rady podniku budú odvolaní. Rozhodla o tom Radičová, ktorá je zároveň poverená riadením Ministerstva obrany (MO) SR. \"Celý postup vedenia VOP Nováky je od prvého momentu v rozpore so zákonom a stanovami VOP,\" povedala Radičová.

VOP si v septembri a októbri 2011 požičal od spoločnosti Sitno Holding dovedna 70.000 eur, aby mohol zamestnancom zaplatiť mzdy. Po niekoľkých týždňoch, 1. decembra, šéf VOP uzavrel so Sitnom zmluvu, podľa ktorej môže spoločnosť rozpredávať založený majetok, ak podnik aj napriek výzve neuhradí čo i len jednu splátku. VOP v prospech Sitna založil deväť skladov a jednu zo štyroch výrobných hál, ktorú potrebujú na spracúvanie munície.

O prípade informoval minulý týždeň denník Sme. Repčík pre denník potvrdil, že do 31. decembra, dokedy mali úver vrátiť, Sitnu neposlali ani cent. Rozpredávania majetku sa napriek tomu neobával a spoločnosť Sitno chcel presvedčiť, aby oddialila splatenie úveru. Sitnu šéfuje bývalý minister hospodárstva za SDK Ľudovít Černák.

Tlačový odbor úradu vlády informoval, že z dokumentov, ktoré na vyžiadanie predložil šéf VOP Repčík, a z Centrálneho registra zmlúv (CRZ) vyplýva, že úverové zmluvy, ktoré uzatvoril VOP, neboli zverejnené v CRZ podľa zákona. \"To znamená, že bola porušená zákonná povinnosť zverejňovania zmlúv a úverové zmluvy nikdy nenadobudli účinnosť,\" informoval tlačový odbor. Dodal, že neplatná je aj záložná zmluva, pretože bola uzavretá na neúčinné úverové zmluvy, teda na neexistujúci záväzok. Záložná zmluva bola podľa Úradu vlády (ÚV) SR navyše uzatvorená v rozpore so stanovami - bez predchádzajúceho súhlasu dozornej rady. Bez tohto súhlasu je zmluva podľa tlačového odboru rovnako neplatná.

Dozorná rada schválila záložnú zmluvu až následne s pripomienkou. Tá však nemohla byť do znenia zmluvy zapracovaná. Tlačový odbor ďalej informoval, že Repčík 5. decembra 2011 zavádzajúco informoval ministerstvo obrany, že sa pripravuje záložná zmluva, hoci bola uzatvorená už 1. decembra 2011. VOP mohol podľa ÚV SR o pôžičku na výplatu miezd zamestnancom požiadať ministerstvo financií alebo vládu SR.
 

Vyberte región